Ako plynul čas
Škola bola založená vtedajším odborom školstva 1. 9. 1975. Sídlom školy bola obec Ždaňa až do roku 1986. V tom čase bolo jej hlavné pôsobisko presunuté do obce Valaliky, ktorá sa v roku 2002 stala zriaďovateľom školy s právnou subjektivitou.
Dva pôvodné odbory, hudobný a výtvarný, sa v roku 1980 rozrástli o odbor literárno-dramatický a tanečný odbor doplnil plne-organizovanosť školy v roku 1886.
Časom sa škola rozrástla až na súčasných 10 alokovaných pracovísk v 9 obciach košického okolia- Bidovce, Budimír, Čaňa, Kysak, Rozhanovce, Ruskov, Seňa, Slanec a Valaliky, Poľná ul. Toto špecifikum ju radí medzi takpovediac ojedinelé umelecké školy a jednoznačne udáva tón a charakter jej činností, ovplyvňuje podmienky výučby a celý systém riadenia školy.
Škola disponuje ambicióznym, tvorivým kolektívom pedagógov. Z malej hŕstky 8 pôvodných učiteľov sa kolektív rozrástol na súčasných 48 zamestnancov, ktorí dosahujú so žiakmi výsledky v širokom spektre úspešnosti- od koncertov, výtvarných výstav, multi- odborových podujatí až po súťažné úspechy v celoslovenskom, dokonca i medzinárodnom meradle. Desiatky absolventov škola pripravila na profesionálnu dráhu umelcov a omnoho viac z nich po rokoch opäť prekračuje brány školy, aby zapísali na umelecké štúdium svoje deti práve na ZUŠ Valaliky. V súčasnosti má škola 700 žiakov a teší sa záujmu verejnosti a priaznivcov.
Nepopierateľný vplyv na prosperitu a stabilitu školy majú osobnosti, ktoré ju riadia. Prvou menovanou riaditeľkou bola p. Mária Kissová. Štafetu zodpovednosti prevzal v roku 1984 p. Vincent Svat, v roku 1994 p. Darina Gazsiová a v roku 2019 p. Anna Gordan.
Súčasnou víziou školy je chrániť hodnoty umenia a vzdelania. Rečou tvorivosti šíriť poznanie, harmonizovať a dotvárať osobnosť žiakov a umožniť im zažiť úspech.
Hudobný odbor
Činnosť odboru je situovaná na všetkých 11 pracoviskách, čo prináša istú nevyhnutnosť tvoriť netradičné, kreatívne riešenia, vytvára u vyučujúcich nutnosť byť samostatnými a synchronizovať svoju činnosť na viacerých pracoviskách. Spolupráca kolegov je tu nevyhnutnosťou a práve vďaka nej vznikajú na škole rozmanité projekty. Často prinášajú „nový vietor“, ktorý občerství zabehnuté stereotypy.
Škála koncertov doplnená spoluprácou všetkých odborov školy je široká- interné tematické koncerty, koncerty vianočné, adventné, rodinné, obľúbený „Humorný koncert“, či „Koncert známych melódií“. Samozrejmosťou sú absolventské koncerty so slávnostným ceremoniálom a triedne koncerty pre rodičov. Milým podujatím býva „Koncert prvákov“, kde tí najmenší zažívajú svoje prvé umelecké úspechy na veľkom pódiu.
Hudobný odbor mal tú česť byť niekoľkokrát organizátorom súťažnej prehliadky „Matičná hudobná jeseň“ v spolupráci s Maticou slovenskou a 5. Európskeho festivalu ZUŠ v roku 2013. Tradične sa striedame so štátnymi umeleckými školami Košíc v organizovaní spoločnej akordeónovej prehliadky.
Hudobný odbor má niekoľko vlastných súťažných tradícií. Sú nimi klavírna ročníková súťaž, inštrumentálna prehliadka žiakov a posledné roky pribudli školská gitarová súťaž a „Budimírska gitara“.
Už druhý rok sme organizátorom vlastnej súťaže žiakov ZUŠ v hre na bicích nástrojoch s účasťou škôl košického a prešovského kraja „V rytme Valalík“, ktorá sa teší pozitívnym ohlasom a veríme, že sa stane ďalšou z našich úspešných tradícií.
Na škole pôsobilo počas piatich desaťročí niekoľko komorných zoskupení, bližšie súčasnosti niekoľko úspešných hudobných skupín. K histórii školy neodmysliteľne patrí spevácky zbor učiteľov „Kadencia“ a učiteľský súbor „Ľudovka“, ktorých členmi boli učitelia školy i hosťujúci členovia.
Celoslovenské, občas i medzinárodné úspechy svedčia o kvalite nami poskytovaného vzdelávania a vysokej odbornosti tých, ktorí tvoria pracovný tím. Úspechom našich žiakov a učiteľov je venovaná samostatná kapitola.
Sme celok tvorený z rozmanitosti. Pedagogická profesionalita doplnená profesionalitou pódiových hudobníkov, zručnosti zvukových technikov, producentské skúsenosti doplnené čerešničkou- moderovaním koncertov. Nielen týmito prednosťami disponuje kolektív hudobných pedagógov tejto školy. Generáciu kolegov, ktorí venovali tejto škole takmer celý profesionálny život časom doplnili mladšie ročníky pedagógov. Každý z nich vnáša do procesu tvorivej činnosti školy cenný diel mozaiky.
Výtvarný odbor
Od založenia školy rástol spolu s ňou. Z pôvodného pracoviska v Ždani rokmi našiel svoje miesto na ďalších 7 pracoviskách. Čo sa týka študujúcich, je druhým najpočetnejším z našich odborov, hneď po odbore hudobnom. Možnosť rozvíjať svoj talent, tvorivosť a fantáziu majú už tí najmenší- žiaci MŠ, samozrejme žiaci základných škôl, no sme hrdí aj na úspešných žiakov a absolventov štúdia pre dospelých.
Mnohí absolventi odboru si zamilovali výtvarnú tvorbu vďaka štúdiu na ZUŠ natoľko, že si ju zvolili za svoju životnú dráhu a pokračovali v štúdiu na stredných a vysokých umeleckých školách.
Výtvarníci školy vždy úzko spolupracovali s ďalšími odbormi pri príprave a realizácii podujatí školy, rovnako prispievajú k obohateniu činnosti základných škôl našich pracovísk. V galérii našich koncertov hýria farbami a tvorivými nápadmi výtvarné scény, bulletiny, plagáty, priestorové objekty. Hlavnou prezentáciou odboru sú samozrejme výstavy prác, účasť na súťažiach a príležitostné tematické podujatia.
Dlhoročnou tradíciou je školská výtvarná súťaž, do ktorej sa každoročne zapájajú všetky vekové kategórie našich žiakov zo všetkých pracovísk. Téma súťaže sa mení každým rokom. Tá jubilejná s názvom „Strom života“ bola pripomienkou plynutia času, prepojenia minulosti so súčasnosťou, prirodzeného cyklu života. Pre víťazov súťaže už tretím rokom organizujeme tvorivé dielne, kde môže sa môžu žiaci inšpirovať a priučiť menej tradičným výtvarným technikám. Oživením sú i práca na hrnčiarskom kruhu, v teréne, či tvorba fotografií a videí.
Vyučujúci výtvarného odboru na tejto škole musia disponovať okrem výtvarných a pedagogických zručností značnou dávkou flexibility, samostatnosti a vytrvalosti, nakoľko v rámci alokovaných pracovísk často nemajú ideálne podmienky. Za 50 rokov činnosti odboru pôsobili na tejto viacerí vyučujúci. Kolegov, ktorí venovali škole desiatky rokov v súčasnosti vystriedala mladá generácia. Im všetkým patrí vďaka a ocenenie ich snahy o rozvoj a kvalitu výučby, ktorá nestráca na svojej pestrosti.
Literárno-dramatický odbor
Prešiel počas obdobia svojej existencie mnohými zmenami, okrem pôsobenia viacerých pedagógov aj viacnásobnou zmenou pracoviska školy, kde bol odbor vyučovaný. Naštudované predstavenia a miniatúry boli počas rokov pravidelnou súčasťou školských koncertov hudobného odboru. To prinášalo týmto podujatiam mierne netypický charakter typický pre túto ZUŠ.
Odbor zažiaril nielen na domácom pódiu. Prezentoval sa na podujatiach partnerských ZŠ, MŠ, na lokálnych i celoslovenských súťažiach, kde získal i ocenenia. Obohacujúcou skúsenosťou bolo napríklad aj nahrávanie v Slovenskom rozhlase v Košiciach.
Počas pôsobenia na pracovisku v Seni pracoval odbor pod názvom „Perlička“ a vytvoril syntézu s klavírnou triedou. Bolo to krásna etapa plná tvorivosti a práve za tú „Perlička“ získala i ocenenie. Nezabudnuteľné z tohto obdobia sú pre nás najmä veršovaná hudobno-tanečná rozprávka „O dvanástich mesiačikoch“, či „O princeznej, čo uniesla draka“.
Motivujúce úspechy odbor zaznamenal v období, keď sa stal súčasťou tejto školy súbor „Regetka“ na pracovisku v Ruskove. Scény z predstavení „Krištof Kolumbus“, „Krajina Agord, alebo dievčatá ako také“ a „O Wolfíkovi a Lujzinke“ rezonujú v našej kronike dodnes.
Vyučujúce, ktoré odbor viedli v tom čase zanechali v kronike školy krásnu stopu.
Nie všetky zmeny však boli priaznivé. Odbor bol vždy najmenší, čo sa týka počtu žiakov. Posledné desaťročie sa vytrácal záujem o tento odbor a naďalej klesal počet žiakov. Obdobie pandémie natrvalo poznačilo činnosť odboru, v súčasnosti je jeho činnosť prerušená.
Tanečný odbor
Najmladší z našich odborov drobnými krôčikmi postupne dobiehal svojich starších bratov. Na pódiu sa počas rokov s úspechom prezentoval desiatkami choreografií- hravých, vznešených, či dynamických.
Tanečný odbor na našej škole je orientovaný na rôzne tanečné techniky a druhy tancov, tým poskytuje žiakom široký záber možností nájsť svoje tanečné zameranie. Zachováva tak vzťah k ľudovým tradíciám a klasickému tancu, na druhej strane kráča s trendami, ktoré prináša moderné tanečné umenie. Sólo na špičkách strieda vojsko myší z baletu „Luskáčik“, kroje a ráznosť ľudových tancov sa prelínajú v nežnej scénike.
Rovnako ako dramatický odbor, i ten tanečný bol po celé roky neodmysliteľnou súčasťou koncertných a iných podujatí školy, pravidelnou súčasťou prezentácie odboru sú podujatia obcí v regióne Hornád. V posledných troch rokoch tanečný odbor dorástol i na samostatné tanečné koncerty, ktoré sa tešia vysokému záujmu verejnosti a úspechu. Sú ozdobou našich „performances artistiques“.
Súbor „Mažoretky“ bol súčasťou tanečného odboru viac ako 20 rokov. V súčasnosti reprezentuje školu v hravejšej podobe, „Roztlieskavačky“ sú naďalej neodmysliteľnou súčasťou školských, obecných podujatí a okolitých festivalov.